fallback

Дълговете на петролните гиганти достигат рекордни размери

Компаниите определят високите нива на дълг като временни заради преструктурирания и ниските цени на "черното злато"

16:46 | 24.08.16 г. 10

Някои от най-големите световни петролни компании са изправени пред най-високите нива на дълг в историята, увеличавайки притесненията за способността им да изплащат дивиденти на фона на ниските цени на петрола, пише The Wall Street Journal.

Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, British Petroleum (BP) и Chevron отчетоха комбиниран нетен дълг в размер на 184 млрд. долара, над два пъти повече от нивата през 2014 г., когато цените на петрола започнаха стремглаво да падат и в крайна сметка достигнаха дъното от 27 долара за барел по-рано тази година.

По-късно цените на "черното злато" са възстановиха, но все още се колебаят на нива от около 50 долара за барел.

Покачващите се нива на дълга напомнят за двугодишния спад в цените в петролната индустрия. Само преди едно десетилетие тези четири компании трябваше да обясняват „неочакваните си печалби“, а днес не могат да покрият и основните си разходи, коментира изданието. 

Изпълнителните директори на BP, Shell, Exxon и Chevron уверяват инвеститорите, че ще генерират достатъчно парични средства през 2017 г., за да платят за нови инвестиции и дивиденти, но някои от акционерите са недоверчиви.

"В крайна сметка нещо ще се получи", смята Майкъл Хълм, мениджър на фонда Carmignac Commodities Fund, който управлява 550 млн. долара и притежава дялове в Shell и Exxon. "Тези фирми няма да могат да запазят настоящите дивиденти от 50-60 долара“, каза той.

BP от своя страна увери, че ще бъде в състояние да плаща за своите операции, да прави нови инвестиции и да изплаща дивиденти при цена на петрола от 50-55 долара за барел следващата година.

Петролните компании настояват, че имат на разположение много инструменти за покриване на дълга, включително продажба на активи и предлагане на повече акции за акционерите, вместо на парични дивиденти, както и намаляване на разходите. Рекордно ниските лихвени проценти от друга страна облекчават част от затрудненията пред тях.

Компаниите определят високите нива на дълг като временни, тъй като фирмите се преструктурират. Според тях дълговото равнище ще падне, когато цените на петрола се покачат. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:44 | 13.09.22 г.
fallback